Solvayovy lomy

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 60 min
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Nedaleko od Karlštejna je možné navštívit také skanzen ve volné přírodě - Solvayovy lomy.

Skanzen tvoří několik objektů - bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná lomová dráha. Budovy se zbytky technologických zařízení se nalézají ve zrušeném vápencovém lomu Paraple, v překrásné krajině Českého krasu.
Nedílnou součástí je i trvalá expozice Historie těžby a dopravy vápence v Českém krasu, umístěná v budově bývalých kanceláří a skladů.
Pravděpodobně největší zajímavostí skanzenu je rekonstruovaná polní lomová dráha s rozchodem 600 mm, představující názornou ukázku dopravy suroviny ve výklopných vozících tažených dieselovou lokomotivou.

Z Karlštejna můžete vyrazit autem do obce Bubovice - z ní pak 2 km po rovině - cca 20 min. Za vesnicí (směrem na Loděnice) odbočuje vlevo žlutě značená stezka se symbolem kladívek ze silnice po polní cestě vede až do lomu.


Tipy na výlet

Pokud rádi chodíte nejen po hradech, ale i po lese, můžete po prohlídce hradu Karlštejna vyrazit na dva nejznámější české lomy - Malou a Velkou Ameriku. Tento typ na...

Asi nejznámější český zatopený lom Velká Amerika leží asi 4 km od hradu Karlštejn.

Po prohlídce hradu Karlštejna můžete vyrazit na asi 45 minutovou procházku k jednomu z nejznámějších českých lomů Malou Ameriku. Na rozdíl od jeho většího bratra Velké...