Informace pro návštěvníky

Parkoviště

Centrální parkoviště v Karlštejně najdete při levém břenu řeky Berounky. Od parkoviště je to cca 2 km volnou chůzi na hrad. V časovém harmonogramu tak, prosím, počítejte s cca 30 minutami časové rezervy.

Více o parkovišti naleznete na stránkách provozovatele - Městyse Karlštejn ZDE

Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup pro handicapované

Bez asistence další osoby je na hradě Karlštejně možno navštívit bohužel pouze hlavní nádvoří. Další exteriéry a především expozice středověkého hradu jsou pro vozíčkáře přístupné pouze s doprovodem, který zajistí především vynesení a snesení z patra a do patra. Management hradu Karlštejna doporučuje domluvit se na takové prohlídce dopředu. S ohledem na roční období a intenzitu návštěvního provozu lze vyhradit speciální čas aby nebyla skupina časově omezována. Kontaktuje proto, prosím, naše rezervační oddělení na tel. 311 681 617. 

Podlaha interiérů je hladká, dlážděná. Schody v interiérech i exeriérech hradu jsou velmi vysoké. Schodiště jsou opatřena zábradlím. Na I. okruhu je celkem 192 schodů (95 nahoru a 97 dolů), na II. okruhu je celkem 459 schodů (222 nahoru a 237 dolů). Z nádvoří do studničního areálu vede 73 schodů a stejnou cestou je nutno se vracet. Hrad není opatřen žádným výtahem.

Parkoviště se nachází v obci Karlštejn. Hrad je odtud vzdálen necelé 2 km do kopce. Lidé s tělesným postižením však mají možnost využít parkoviště určené pro svatby, které se nachází v bezprostřední blízkosti hradu (cca 300 m od hlavní brány po asfaltové cestě téměř po rovině). Vůz však musí být opatřen patřičným označením. Označené vozy vozíčkárů pak mohou projet i pěší zónou v Karlštejně až na vyhrazené parkoviště u hradu - pro Svatby. Nejvyšší povolená rychlost v pěší zóně je 20 Km /hod.

Upozornění: Policie vozy stojící na tomto parkovišti po celý den monitoruje a pravidelně kontroluje. Neoprávněné parkování je postihováno.

Od první hradní hradní brány stoupá prašná, místy kamenitá cesta k druhé bráně a skrze ní na hlavní nádvoří. Na cestě mhondy vystupují části skalního masivu, na kterém Karlštejn stojí. Tato skutečnost stejně jako fakt, že sesta stoupá v mírném kopci nahoru, může vyžadovat asistenci III. osoby. Povrch nádvoří je tvořen z hladkých kamenů.

Toaleta se nachází v suterénu Císařského paláce, je uzpůsobena pro  potřeby vozíčkářů, avšak není úplně bezbariérová. K toaletám je nutné zdolat několik nízkých a dlouhých (původně jezdeckých) schodů (cca 10 - 15 cm vysoké). Toaleta je volně k dispozici v době, kdy je areál hradu zpřístupněn veřejnosti. Jedna z kabinek je přizpůsobena přímo pro potřeby tělesně postižených osob.

 

Mazlíčci

Na Karlštejně se mohou psi pohybovat pouze na vodítku a s košíkem - i když je Vás čtyřnohý přítel slušně vychován, nevíte, kdy se na něj vrhne malé dítě... Na nádvoří hradu je především v hlavní sezóně velké množství lidí. Buďme s sobě prosím ohleduplní.

Svého malíčka můžete vzít pouze na prohlídku I. prohlídkového okruhu a to výhradndě v tašce. Omlouváme se, ale prohlídku II. a III. okruhu vašemu domácímu mazlíčkovi bohužel umožnit nemůžeme a to ani v tašce. Děkujeme za pochopení.

Cyklisté

Cyklisté mohou při návštěvě Karlštejna odložit svá kola do stojanů, umístěných na I. hradním nádvoří. Management hradu se neustále snaží doplňkové služby pro cyklisty doplňovat a vylepšovat. Bude-li to v našich silách, budeme se snažit vyjít Vám ve Vašich potřebách vstříc.

Prosíme tímto všechny cyklisty, aby využívali pro odkládání svých kol místa k tomu určená a neopírali je kupř. o zdi a omítky historických budov, či je nezamykali k historickým zábradlím. Odborné restaurování a rekonstrukce pak vyžadují nemalé částky ze státního rozpočtu. 

Máte-li své kolo vybavené SPD pedály využíváte-li tak při cyklistice SPD boty, přibalte si, prosím, do batohu také lehké boty na přezutí. SPD boty zanechávají v historických dlažbách a parketách neodstranitelné vrypy a management hradu by byl v takovém případě nucen Vás v zájmu ochrany historických interiérů z prohlídky vyloučit, nebo Vám prohlídku neumožnit. Děkujeme za a pochopení a těšíme se na Vaši návštěvu.

Občerstvení

Přímo na nádvoří hradu najdete širokou nabídku nápojů, kávy, cukrovinek, zmrzliny a dalšího občerstvení. Na oběd nebo na večeři si pak můžete zajít do některé z mnoha místních restaruací v podhradí.